تقارن بلوری

Sodom & Gomorrah I see you’re back in town And though you build a wall around you The multitude still will find you
آرشیو
موضوع بندی

جمعه 23 آذر‌ماه سال 1386
مامور 007 در انتظار فرج/ نصب صدها دوربین در همه دانشگاههای تهران

 

تحت کنترل بودن در دانشگاه موضوع جدیدی نیست. سال­های سال است که صدها مسوول حراست پیاده یا با موتور، با دوربین عکاسی یا دست خالی، در دانشگاه­ها دنبال شکارشان می­چرخند. دوربین­های نصب شده فقط مدل پیشرفته­تر و دقیق­تری از همان موتورسوارهای قدیمی هستند.

با این همه تفاوت­های اندکی هم وجود دارند. این­ها می­توانند پانورایای کنترل و احاطه­ی مطلق بر تمامی ارکان زندگی رعایا را برای اربابان ارضا کنند. به کمک این دوربین­ها بیشتر می­توان اطمینان داشت که همه جا امن و امان است و کسی راه به بیراهه نمی­برد و همچنین دوربین­ها مخوف­تر و غیر انسانی­تر از موتورسوارانی هستند که ممکن است دلشان به حال طعمه­هایشان به رحم بیاید. ولی مهم­تر این است که دوربین­ها نماد تکنولوژی جدید هستند. یک رویای نوعی هالیوودی است، جایی که پلیس­ها در اتاق کنترل خودشان می­توانند با فشار دادن چند دکمه زیر و زبر جنایتکاران را مشاهده کنند. ابزاری است بسیار برنده و به خیال اربابان کارآمد که کسی نمی­تواند از آن فرار کند. این­ها منعکس کننده­ی رویای حاکمان هر کشور جهان سومی هستند: که کشوری داشته باشند که سرتاپا تکنولوژیک(مدرن) باشد و در عین حال نشانی هم از مشکلات و دردها و تناقضات جامعه­ی مدرن نداشته باشد. دوربین­­ها هم تصوری از یک جامعه­ی تر و تمیز و مدرن­تر به دست می­دهند که درست مثل یک ساختمان فوق سری آمریکایی محافظت شده است و هم هرکسی با نگاه کردن در آن می­تواند متقاعد شود که درون این ساختمان اتفاقی نمی­افتد و درست مثل یک دهکده­ی معصوم، امن و امان است.

این مساله به خصوص در دانشگاه شریف بسیار بامعناتر است. جایی که در آن هر نوع فعالیت مازادی بر درس خواندن، باید بسیار کم باشد تا مهندسان ساخت این دنیای ناکجاآبادی در بهترین شرایط ممکن تربیت شوند. کارخانه­ی مهندس سازی شریف لازم است که هم رنگ و لعابی مدرن داشته باشد و هم بیشتر از تمام شهر در امن و امان به سر ببرد.

پ/ن: این اینترنت کوفتی کماکان قطع است در خوابگاه

پ.ن: آخرین اخبار دانشجویان چپ رادیکال بازداشتی را از این­جا پیگیری کنید. لیست اعتراض را هم امضا کنید.


Powered by BlogSky.com


where is that?