تقارن بلوری

Sodom & Gomorrah I see you’re back in town And though you build a wall around you The multitude still will find you
آرشیو
موضوع بندی

یکشنبه 22 مهر‌ماه سال 1386
عودت عادت
این که کتاب های روانشناسی موفقیت آمریکایی در ایران جا باز کرده اند دیگر جای شک ندارد. در واقع اسطوره ی موفقیت و پیشرفت آمریکایی جای خودش را در همه جای دنیا باز کرده است و اینجا هم حسرت موفقیت خیلی ها را به سمت این اسطوره- و به خصوص نوع راحت آن یعنی موفقیت در یک روز و ازدواج در پنج روز و ثروتمند شضدن در سی و سه ساعت- کشانده است. ماجرای گلدکوئست هم که یکی از تحسین برانگیزترین استفاده ها از این ایدئولوژی بود هم ترکیب موفقی از تمایل به این مدل دم دستی روانشناسی و تمایل به موفقیت بود و بنابراین قوت گرفتن آن هیچ حای تعجبی نداشت.
حتی این که خیلی از این جلسات حالا در مسجدها و حسینیه ها برگزار می شود هم جای تعجبی ندارد. بالاخره اینها هم یکجوری امتداد همان ژاپن اسلامی هستند و البته برگزاری این جلسات در آمریکا هم در کلیساها رایج است.
شعار سلامت-موفقیت-ثروت به جنبه های مختلفی و در همه ی جنبه های زندگی آمریکایی ( و حسرت و میل آن در زندگی ما) جریان دارد و این کتابها و جلسات روان شناسی صرفاً یک نمود از آن هستند. مثلاً چرخش تم داستانی و کاراکترهای سریال محشر friends از فصل اول آن تا فصل ششم هفتم یکی از نمونه های رونق گرفتن این ایدئولوژی است که به نوعی امتداد ایماژ دهه پنجاه آمریکایی است که بعد از شصت و هفتاد طوفانی، کم کم از میانه دهه هشتاد اوج می گیرد و در دهه نود ایدئولوژی غالب می شود.
اما چیزی که من هرگز ندیده بودم، تاکید بر هر نوع سکون در این مدل های زندگی بود. امروز در ستارخان یک آگهی برای جلسات تقویت تفکر و حافظه دیدم که شعار آن «رسیدن به موفقیت، سلامت، آرامش، عادت، ثروت و ازدواج» بود. همه اش درست. این عادت آن وسط چه می کرد را نمی دانم. شاید نوعی اسلامیزه کردن فرهنگ آمریکایی( و این بار آمریکای اسلامی) باشد که عادت به معنای حفظ سنت است و شاید هم نوعی روش جدید مدیتیشن که قرار است یائسگی را به تاخیر بیندازد.

Powered by BlogSky.com


where is that?