تقارن بلوری

Sodom & Gomorrah I see you’re back in town And though you build a wall around you The multitude still will find you
آرشیو
موضوع بندی

چهارشنبه 25 مرداد‌ماه سال 1385
همسانی/همسنگی

مفهوم همسانی در دنیای آدورنو بسیار کلمه­ی کلیدی است. سوژه­ی متعالی کانتی که قرار است سرانجام همه­ی ابژه­ها(منجمله خودش) را شناسایی کند و همه را سرانجام به سوژه تبدیل کند به اندازه­ی کافی برای آدورنویی که تمام عمرش ماتم فردیت را گرفته بود دردناک بوده است که او عمری را در مبارزه با این یکسان­سازی ایده­آلیستی که بر اساس نادیده گرفتن تمامی اختلافات و تعارضات ابژه­ها بنا شده است را بگیرد. یکسان­سازی که در عمل به استالینیسم رسید: جنگ­های طبقه کارگر سرانجام راه را به جایی می­رساند که تمامی اختلافات نیست و نابود می­شوند و حتی از اختلافات طبیعی هم خیلی خبری نیست. و البته کاملاً خبر دارید که در عمل این­گونه نبود.

در اقتصاد مهندسی (متاسفانه اطلاعات اقتصادی من فقط چند صفحه بیشتر از این درس دو واحدی و پی­دی­اف­های دکتر نیلی است) ما وقتمان را با مفهوم "همسنگی" تلف کردیم که معادل اقتصادی و کاملاً دقیق برای مفهوم ناهمسانی است. همسنگی یعنی این که مثلاً بفهمید یک دلار شما در صد سال آینده، الان چقدر می­ارزد. اتفاقاً مفهوم بت­وارگی مناسیات اقتصادی را دقیقاً طی این دو واحد درک کردیم: ارزش مصرف مهم نیست، ارزش مبادله مهم است. اینکه این دلارهای احمقانه به چه کاری می­آیند برای هیچ کسی مهم نیست. مهم این است که روشی پیدا کنیم که بتوان ارزش مبادله­ی سرمایه را در هر زمان و هر نرخ تورم و هر نقطه­ی جغرافیایی با هر واحد پولی به دست آورد.

جایگزینی ارزش مصرف با ارزش مبادله دقیقاً به معنای به رسمیت شناختن ناهمسانی است. آخر آن­وقت شما چطور می­توانید مبنای همسنگی را برای پالتوی چرمی و موس کامپیوتر را پیدا کنید، وقتی که برای شما نه ارزش مبادله(همان پول) بلکه ارزش مصرف مهم باشد؟

البته طبیعی است که اگر الان قواعد همسنگی را دور بریزیم بیش از پیش در این منجلاب فعلی سرزمین گل و بلبلمان گیر می­کنیم که عرضه­ی حساب کردن هزینه­ی کندن یک چاه هم موجود نیست. از این قواعد و همسان­سازی­ها و بت­وارگی­ها –حداقل الان-گریزی نیست. ولی شاید بهتر نباشد به همان جمله­ی محافظه­کارانه دل­خوش کنیم که جایی هم کامنتش کردم: اندیشه مارکسیستی برای نقد دنیای سرمایه داری آفریده شده است نه جایگزینی آن.

بالاخره نقد قدم اول است. فعلاً که هیچ کسی نمی­داند که در دنیایی که ارزش مبادله با ارزش مصرف جایگزین شده است، چطوری تدارک ساخت یک کارخانه را می­بینند، بهتر است وقتمان را صرف ایرادهای دنیای ارزش مبادله کنیم. شاید آن­وقت کسی که بیشتر از دو واحد درسی اقتصاد بداند پیدا شود و این دنیای جدید را نشانمان دهد.

ولی خوب این­کار خیلی بچه­بورژوایی است که فقط غر بزنیم. . .


Powered by BlogSky.com


where is that?