تقارن بلوری

Sodom & Gomorrah I see you’re back in town And though you build a wall around you The multitude still will find you
آرشیو
موضوع بندی

جمعه 29 مهر‌ماه سال 1384

خیلی چیزها هستند که از شدت تکرار به اتذال کشیده­اند.  از کلمات حق، عدالت، زیبایی، استعمار تا عباراتی مثل اقتصاد اسلامی، هنر پیشرو و . . .حالا یک سری جمله هم هستند که دیگر گوشمان موقع شنیدنشان درد می­گیرند. مثل اینی که می­گویند"دنیای مدرن بر پایه­های لرزانی بنا شده است" یا "در جهان غرب اخلاق متزلزل است" یا "اسلام با دموکراسی سازگار نیست" یا "تو این دوره زمونه مردم همه فکر و ذکرشان پول است" . این همه دیگر تاثیر خودشان را از دست داده­اند.

با این همه گاهی هست که آدم واقعاً احساس می­کند که این جملات تمام احساس اوست. مثل کسی که هفته­ی اولی که رفته بود کانادا، رنش را قر زده بودند یا اون رفیقم که آن­قدر دوست­دخترش غرق گلدکوئست شده است که رابطه­شان به محاق رفته است. و دقیقاً وقتی که ترمز ماشینم برید احساس مشابهی داشتم که داد بزنم"دنیای مدرن بر پایه­های لرزانی.. . آآآآآآیِ".

این مساله که دنیای ما لرزان است الزاماً معنی­اش این نیست که حوداث خیلی هالیوودی اتفاق بیفتد و مثلاً دمای دنیا زیر 0 درجه بشود یا ماشین­ها بر ضد ما قیام کنند. گاهی فاجعه این­قدر عظیم نیست ولی همان­قدر مصیبت­بار است. مثل چرنوبیل، مثل کاترینا. که ناگهان همه­ی چیزی که دنیایمان را بر مبنایش ساخته­ایم مچاله می­شود و وافعیت برهنه جلویمان شکلک درمی­اورد.

ولی این همه­ی خطر این­قدر آشکار نیست. فاجعه­ی زیرپوستی، اعتماد احمقانه و سرسپردن است. آن­طور که من فکر می­کردم که رنوی مدل71 که حتی باد لاستیک­هایش فرانسوی است هیچ وقت بلایی سرش نمی­آید. آن­طور که فکر می­کنیم که WTO همه­ی مشکلات را حل می­کند. این طور که اعتماد می­کنیم که کارت گارانتی می­تواند بازدهی پولمان را تضمین کند. . . .دقیقاً نکته این­جاست که هیچ وقت متوجه اشتباهمان نمی­شویم. رنوی مدل 71 از سپند صفر قابل اعتمادتر است و جنس باگارانتی از جنس بی­گارانتی مرغوب­تر است. ولی «خطر» و «عدم امنیت» امری همیشگی است و حداقل هنوز رهایمان نکرده است.از خیال خوش دربیایم. باور داشته­باشم که من هم همان­طور در عدم امنیت به سر می­برم که جدمان در گوشه­ی ده. و همان­قدر ترس برای من وجود دارد که برای او، هنگامی که شب­ها گرگ­ها زوزوه می­کشیدند. وگرنه اعتماد ساده­لوحانه به هرچه که اطرافمان است همیشه بیشتر از 8000 تومان سپر خرج برمی­دارد.

 


Powered by BlogSky.com


where is that?